Loading

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi;
  • İşletmelerin arama, mesaj ve e-posta gibi ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri,
  • Vatandaşların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri,
  • Tüm izinlerin güvenli biçimde saklanacağı, ulusal bir veri tabanı sistemidir.

Mevzuat gereği mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla Ticari Elektronik İleti göndermek isteyen şirketlerin İYS’ye kayıt işlemlerini tamamlaması, iletinin muhataplarından iletiye ilişkin ön onay alması ve alıcıları, kendilerinden alınan onaylar ile İYS’ye kaydetmesi gerekmektedir. İYS’ye kaydedilmeyen onaylar geçerli kabul edilmemektedir.

Bu sistemle, vatandaşların tek noktadan izinlerini görebilmeleri ve kaldırabilmeleri mümkün olacak, bir yanda şikâyetlerin sonuçlandırılması daha hızlı ve etkin bir biçimde yapılabilecek diğer yanda düzenlemenin olumlu etkisiyle ticari elektronik iletilerden firmaların elde edeceği fayda artacaktır.

iyt - İleti Yönetim Sistemi

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Ticari elektronik ileti izinleri için güvenli veri tabanı
Tüm ticari elektronik ileti izinleri İYS de saklanır.
Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar, pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini İYS’ ye yükler.
Alıcılar ise bu izinler için ret haklarını diledikleri zaman kullanırlar.

Tek noktadan yönetim
Alıcılar, ne zaman, nereden, hangi kanal üzerinden hangi hizmet sağlayıcının veya markasının ticari elektronik ileti göndermesine izin verdiğini görüntüleyebilir, gerektiğinde hizmet sağlayıcılara her bir kanal (arama, mesaj ve e-posta) için verdikleri izinleri İYS üzerinden düzenleyebilir. Tüm bu işlemler iys.org.tr üzerinden yapılır.

Ticari elektronik iletiler kontrol altında
Hizmet sağlayıcılar herhangi bir kanaldan (arama, mesaj ve e-posta) ticari ileti göndermek istediklerinde, vatandaşların verdikleri izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilerek sadece izin vermiş vatandaşlara gönderim yapılabilir.
Ret hakkının kullanıldığı durumlarda İYS filtresi sayesinde bu iletiler ret hakkını kullanmış alıcılara gönderilmez.

Uygulanması Gereken Adımlar Nelerdir?

1) https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir adresinden İleti Yönetim Sistemine kayıt oluşturmalısınız

2) İYS’de “Aracı Hizmet Sağlayıcı” olarak  Sahra Telekom’u seçmelisiniz. Sahra Telekom üzerinden göndereceğiniz SMS’ler ve aramalar otomatik olarak İYS veri tabanınızdan kontrolü sağlanarak yapılacaktır.

3) Ticari elektronik iletinizin içeriği alıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır. SMS içeriğine;

  • Tacirler için Mersis Numarası ve Ticaret Unvanı. Esnaflar için Ad Soyad ve T.C Kimlik Numarası yazılmalıdır.
  • 0800’lü SMS Ret Bildirim Numarası yazılmalıdır. Ret veren numaralar otomatik olarak İYS veri tabanında güncellenir.
  • Telefon, faks ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinden en az birini mesaj içeriğinde yer vermelidir.
  • Açık bir şekilde anlaşılamadığı takdirde mesaj içeriğinde tanıtım, kampanya, bilgilendirme gibi tanımlayıcı ibarenin yer alması gerekir.
  • İndirim, hediye gibi promosyonlar, mesaj içeriğinde açıkça belirtilmeli, promosyona ait içeriklerin sunulması gerekliliği durumlarında ilgili şartların açıklandığı sayfaya link veya müşteri hizmetleri numaralarının mesaj içeriğinde belirtilmesi gerekmektedir.

4) İletileriniz İYS’de kayıtlı rehberinize gönderilecektir. İYS’de kayıtlı olmayan numaralara ileti gönderimi engellenecektir.

Bizi Arayın!