Loading

Sanal Santral SSS

 

Sanal Santral Nedir?

Birden fazla çalışanı olan işletmelerin gelen ve giden telefon çağrılarını yöneten cihazdır. Servis sağlayıcı Telekom şirketinden alınan numaralar santralin dış hatlarına tanımlanır. İşletme için de ise kullanıcılara dahili numaralar atanırken, kullanıcıların telefon cihazları santral iç hat olarak tanımlanır. Santral de eğer sesli yanıt sistemi (IVR) var ise gelen çağrılar arayan kişiyi dahili ya da dahili gruplarına santralce arayan kişinin isteğine göre yönlendirir. Yok ise gelen çağrıyı karşılayan kullanıcı arayan kişi ilgili dahiliye manuel olarak yönlendirir.

IP Telefon Santrali Nedir?

İnternet üzerinden çalışacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiş telefon santralidir. IP Telefon Santrali hazır donanım olarak satın alınabileceği gibi, yazılım olarak temin edilerek işletmenizdeki bir server a ya da bilgisayara da kurulabilir. Bunların haricinde IP Telefon Santral hizmeti  kendi sunucularında bulut tabanlı bu hizmeti veren Sahra Telekom gibi işletmeler tarafında aylık ya da yıllık kiralama modelleri ile sunulabilir.

IP Telefon Nedir?

İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek için üretilmiş telefonlardır. Analog telefonlardan farklı olarak IP telefonlardan görüşme yapabilmek için internet erişimine ihtiyaç duyarlar. Eski tip analog telefonlar klasik santrallerle kullanılırken. IP telefonlar IP santraleler birlikte kullanılırlar.

MobilePhone Nedir?

Akıllı telefonlarınız üzerinden telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan uygulamalardır. Sahra Telekom MobilePhone  uygulaması MobiKoB ile Sahra Dijital Santralinizin tüm özelliklerini kullanarak gelen çağrıları karşılayabilir yada çağrı yapabilirsiniz.

WebPhone (Webfon) Nedir?

Sahra Telekom Sanal Telefon Santrali kullanıcıların web tarayıcıları üzerinden telefon görüşmesi yapmasını sağlayan uygulamadır. Kullanıcılar uygulamayla ayrıca IP telefona gerek olmadan kulaklık mikrofon kullanarak bilgisayar, tablet ve benzeri cihazlar üzerinden telefon görüşmesi yapabilir, Görüşmelerini takip edebilirler.

IVR Nedir?

İngilizce Interactive Voice Response kelimelerin kısaltılmasında oluşturulmuştur. Türkçe ye akıllı ya da etkileşimli sesli yanıt Sistemi olarak çevrilebilir. Telefon santralinin önemli modüllerinden biridir.
IVR temel olarak iki ana kola ayrılıyor: Gelen çağrılar için Inbound IVR ve dışa yapılan çağrılar için Outbound IVR.
Inbound IVR size gelen çağrılarda kullanılır.
Outbound IVR Giden aramalar için kullanılır ve bir müşteri temsilcisinin yapacağı tüm aramaları otomatik olarak gerçekleştirerek kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmanızı ve telefon tuşlama bilgileri aracılığıyla geri bildirimleri almanızı sağlar. Örnek olarak otomatik banka aramalarını vere biliriz.
Inbound ve Outbound IVR sistemleri bütünleşik olarak kullanıldığında ise ortaya harika bir çağrı hizmeti çıkıyor.

IVR Nasıl Çalışır?

IVR teknolojileri, çağrıları tuşlama ile doğru kişiye, menüye, departmana ya da uygulamaya yönlendirir.

IVR Hizmetleri Şirketlere Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Daha az insan gücü, daha fazla otomasyon
IVR teknolojileri, gün içinde binlerce çağrı yapan ya da karşılamak durumunda olan şirketlerin işlerini insan gücüne ihtiyaç duymadan yapmalarını sağlıyor.
Burada gerçekleşen her şeyi bir yazılımın yapması sayesinde, tüm bu çağrılar kayıt altında tutulabiliyor.
Bir çağrı merkezi çalışanının günde yapabileceği maksimum çağrı sayısı 40 iken, IVR kullanan bir şirket, bir gün içinde binlerce çağrı yapabiliyor.
Yapılan bu çağrıların büyük kısmı tuşlama yöntemiyle istenen sonucu verirken, ilgili departmana ulaşması gereken çağrılar da bu departmanlara yönlendirilebiliyor.
Şirkete gelen tüm çağrılar 7/24 karşılanabiliyor.

Sanal Santral Akıllı Çağrı yönlendirme Nedir?

Sahra Telekom tarafından geliştirilmiş bir sanal santral özelliğidir. Bu özellik sayesinde dahili numaraya gelen çağrı dahili numara sahibinin IP telefonuna, Webphone’una ve mobile telefonundaki MobiKoB mobil telefon uygulamasına aynı anda yönlendirilir. Dahili kullanıcı isterse bu çağrıyı kendi cep telefonuna mobile şebeke üzerinden de yönlendirme tanımlaması yapabilir.
Bu özellik sayesinde kullanıcı kendisine gelen çağrıyı kendi istemediği sürece kaçırmaz.
Seken Çağrı: Bir dahili grubundaki dahili kullanıcılarının, çağrı alma önceliğine göre çağrının bir sonraki dahiliye yönlenmesidir

 

Telekomünikasyon Sektörü SSS

 

STH Nedir?

Sabit Telefon haberleşmesi hizmeti sunabilmek için Şirketlerin BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) dan almış oldukları lisansın ismidir. Bu lisansa sahip şirketler Türkiye’deki abonelerine Türk Telekom’a alternatif olarak sabit telefon hizmeti sunarlar. Sabit Telefon Hizmeti baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

 

VoIP Haberleşme Terimleri SSS

 

VoIP Nedir?

Voice Over Internet Protocol kelimelerinin kısaltılmasında oluşur. İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapmamızı sağlayan teknolojiler yada protokollere verilen genel isim. VoIP protokolleri telefon görüşmesi yapmanın yanı sıra internet üzerinden anlık mesajlaşma ve video görüntü aktarımın da da kullanılır.

SIP – Session Initiation Protocol Nedir?

VoIP telefon aramalarını oluşturmak, ayarlamak ve bitirmek için kullanılan bir IP telefonculuğu işaretleşme protokolüdür.

ACD – Average Call Duration Nedir?

Trafiğin ortalama konuşma süresi. Örneğin, 1000 başarılı görüşmemiz olduğunu ve 3000 dakika konuştuğumuzu varsayalım. Temel matematikle ACD 3000/1000 = 3’tür.

ASR – Average Success Rate Nedir?

Bu VoIP trafiğinin ortalama bağlantı oranıdır. Trafiğin profili ve rotanın kalitesi ile değiştirilebilir.

PDD – Post Dial Delay Nedir?

Bu çevir sesini duymadan önceki sessiz bekleme süresidir. VoIP’de yüksek PDD iyi değil çünkü insanlar telefonda fazla beklemek istemezler

SIP Kodları Nedir?

Aramaların başarı veya başarısızlık oranlarını tanımlayacak birçok SIP (Oturum Başlatma Protokolü) kodu alacaksınız.

Route – Rota Nedir?

Tüm VoIP trafiği, satın aldığınız rotalardan geçer. Güzergahların kalitesi trafiğin başarı oranını etkiler.

Trafik Profili Nedir?

Tüm VoIP trafiklerinde belirli bazı trafik profilleri bulunur. ACD, PDD ve ASR oranları her profilde oranlar benzer veya farklılık gösterebilmektedir.

FAS – False Answer Supervisor Nedir?

Bu aramanın gerçek bir bağlantı olmadan sona erer fakat sağlayıcı bağlantı gerçekleşmiş gibi gösterip bir ses kaydı açar. FAS, VoIP’de bir tür dolandırıcılıktır

Voice Codec Nedir?

İnternet üzerinden yapılan telefon görüşmelerinde kullanılan ses sıkıştırma algoritması. Popüler olan ses codecleri g711, 729. Skype ve Whatsapp gibi popüler uygulamalar ise İLBC OPUS kullanmaktadır.

CLI – Caller Line Identification Nedir?

Aramayı yapan telefon numarası.

CLI Kalitesi Nedir?

Aranan kişinin telefon ekranındaki numara, arayan kişiyle aynıysa, o zaman CLI Kalite Rotası olarak adlandırılır.

NCLI Kalitesi Nedir?

Aranan kişinin telefon ekranındaki numara, arayan kişiyle aynı değilse veya görünmüyorsa, NCLI Kalite Rotası olarak adlandırılır.

Retail Trafik Nedir?

Trafiğin tek bir operatörden geldiği anlamına gelir. Retail trafik temiz trafiktir.

Wholesale Trafik Nedir?

Perakende trafik, çağrı merkezi vb trafiklerdir.

Sell Rate Nedir?

Müşterilere gönderilen belirli varış yerlerine ait transfer ücretleri.

Buy Rate Nedir?

Sağlayıcıların gönderdiği belirli varış yerlerine ait bağlantı ücretleridir.

 

Bizi Arayın!