Loading

CRM Programı Ayarları

MobiKoB CRM programı ticari olsun olmasın her işletmenin müşterileri ve iş çevreleriyle ilişkilerini kolayca yönetebilmesi için geliştirilmiştir.
Bu ilişkileri kolayca yönetebilmeniz için müşteri alanlarının bir kısmı hazır olarak sizlere sunulur. Fakat her işletmenin müşteri ilişkilerini yönetirken ihtiyaç duyduğu form alanları farklı olacaktır.
Örneğin Bir işletme için müşterisinin hangi şehirde olduğu önemli iken diğer için müşterisinin doğum tarihi ya da yaşı önemlidir. CRM Programınız da size sunulan hazır müşteri alanlarına ilaveler yaptığınız ya da ihtiyaç duymadığınız alanları kaldırdığınız alan ayarları bu menüden yapılır.

CRM Programı Özel Alan Ayarları

MobiKoB panelinizin en üstünde yer alan “CRM” programı linkine tıkladığınızda sol bölümde açılan menüden “CRM Ayarları” sekmesine tıklayınız.
Açılan sayfa da Kişi form alanları, Firma form alanları ayrı ayrı düzenleyebileceğiniz şekilde görüntülenir. Burada hazır olarak 30 civarı müşteri bilgi alanı size sunulmuştur.

Öncelikli olarak bunlardan ihtiyacınız olmayanları belirleyiniz. İhtiyacınız olmayan bölümleri dilerseniz silebilirsiniz.

crm programi ayarlari ekrani - CRM Programı Ayarları

CRM Programı Özel Alan Ekleme

MobiKoB CRM programı müşteri türlerinizi kişi ve firma olarak 2 tip olarak tanımlayabileceğiniz şekilde geliştirilmiştir.
Müşteri Form Alanı Değiştirme:
“Kişi Formu” ve “Firma Formu” seçeneklerinden CRM’ de görünen müşteri kartlarını düzenleyebilirsiniz.

Alanların sırasını işletmenizdeki öncelik durumuna göre sıralarsınız.

Alanların yanında yer alan mavi butona tıklayarak kırmızı renge dönüştürdüğünüzde alan yeni müşteri eklerken görünmeyecektir.

crm musteri form alanlari duzenleme - CRM Programı Ayarları
Kırmızı renkteki ok alanı bulunduğu sıradan bir alt sıraya taşır. Yeşil renkteki ok alanı bulunduğu sıradan bir üst sıraya taşır. Bu sıralamayı numara vererek de belirleyebilirsiniz.
crm musteri form alanlari siralama - CRM Programı Ayarları
Müşteri Alanları:
Müşteri alanlarınıza Yeni alan ekleyeceğiniz kişi ya da firma tiplerinden birini seçtikten sonra, alan tipini seçmelisiniz. Müşteri alan tipleri karta nasıl bir bilgi ekleyeceğinizle alakalıdır.
Alan tipinde bura da 9 ayrı tip belirlenmiştir. (Yazı, uzun yazı, tarih, sayı, E-posta, etiket, seçmeli ve çok seçmeli). Tip belirlendikten sonra alana isim verilmelidir. Eğer seçmeli ve çok seçmeli tiplerinden   birini seçerseniz hemen altındaki seçenekler butonu aktif olacaktır ve kartta seçtirmek istediğiniz seçenekleri aralarına virgül koyarak yazabilirsiniz. “KAYIT ET” tıklanarak yeni alan oluşturulur.
Eklediğiniz ya da var olan alanları sayfanın aşağısındaki müşteri alanları tablosunda “Gösterilen kayıt” alanında “All” seçilerek tümünü görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Gösterilen kayıt alanında mevcut alanlar için düzenleme yapabilir ve silebilirsiniz.
crm musteri form alanlari duzenleme2 - CRM Programı Ayarları
CRM Görünüm Ayarları:
“Görünüm” seçeneğinde aday müşterilerinizin Müşteri kazanma Süreçlerinizi “Kanban” görünümdeki liste sıra ver renklerini belirlediğiniz bölümdür.

CRM Liste Görünümü ayarları ise, Müşteri Yönetimi sayfasında toplu olarak listelediğiniz müşterilerinizin   görünmesini istediğiniz bilgileri belirlediğiniz bölümdür.

6 tane alan seçilmesi zorunlu olup, herhangi bir değişiklik yapılmadığı durumda hazır alanlar tabloda görüntülenmeye devam edecektir.

crm musteri form alanlari gorunum - CRM Programı Ayarları
crm musteri form liste gorunumu - CRM Programı Ayarları