Loading

MobiKoB CRM Tablo Alanları Kişiselleştirme

MobiKoB CRM tablo alanları düzenlemek için MobiKoB panelinin üst kısmında yer alan CRM menüsünden “MÜŞTERİ YÖNETİMİ” sekmesi seçilir. CRM panelinin sağ tarafında bulunan “Aksiyonlar” başlığının hemen üstünde bulunan “Tablo Alanlarını Düzenle” simgesine tıklanır.
MobiKoB CRM Tablo Alanlari 1 - CRM Programı Özelleştirme
Açılan ekranda tablo alanınızda gözüken alanların isimleri sıralanır. Tabloda en fazla 6 alan görüntülenebilmektedir. Gözükmesini istemediğiniz alanın yanında bulunan çöp kutusu simgesine tıklayarak kaldırabilirsiniz.
MobiKoB CRM Tablo Alanlari 2 - CRM Programı Özelleştirme
Üst kısımda bulunan tablo alanları bölümünden gözükmesini istediğiniz farklı bir alanı seçebilirsiniz.
MobiKoB CRM Tablo Alanlari 3 - CRM Programı Özelleştirme
Görüntüleme sırasını belirlemek için ise alan seçimlerini yaptıktan sonra istediğiniz alanın üstüne basıp sürükleyerek sıralamayı değiştirebilirsiniz.
MobiKoB CRM Tablo Alanlari 4 - CRM Programı Özelleştirme

MobiKoB CRM Akıllı Filtreleme

MobiKoB CRM modülünde akıllı filtreleme yapmak için MobiKoB panelinin üst kısmında yer alan CRM menüsünden “MÜŞTERİ YÖNETİMİ” sekmesi seçilir.
crm akilli filtreleme 1 - CRM Programı Özelleştirme
Sol üst kısımda bulunan “Detaylı Filtre” simgesine tıklayarak filtreleme alanını görüntüleyebilirsiniz. Açılan ekranda kendi panelinizde oluşturduğunuz CRM kartları form alanlarına göre Ortak Alanlar, Kişi Alanları ve Şirket Alanları görüntülenecektir. Bu alanları kullanarak bir veya birden fazla değişken alanı seçerek filtreleme yapabilirsiniz.
crm akilli filtreleme 2 - CRM Programı Özelleştirme
Örneğin; Ortak Alanlar içindeki “İl” değişkeninden Ankara’yı seçerek “Filtrele” kısmına bastığınızda, CRM’inizde Ankara’da kayıtlı olan tüm müşterileriniz ana ekranda listelenecektir. Eğer eşittir seçeneği yerine eşit değildir seçili bir filtreleme yaparsanız Ankara’da kayıtlı olmayan tüm CRM müşterileriniz listelenir. Filtrelerinize bir veya birden fazla değişken alan eklemesi yapabilirsiniz.
crm akilli filtreleme 3 - CRM Programı Özelleştirme
Oluşturduğunuz filtreleri sol altta bulunan “Kaydet” butonuna basarak “Ortak Filtreler” veya “Kendi Filtrelerim” alanlarına kaydedebilirsiniz. Bu sayede sürekli kullanacağınız kişisel filtrelerinizi kayıt altında tutabilir veya diğer MobiKoB kullanıcılarınızın da kullanabilecekleri ortak filtreler oluşturabilirsiniz. 
crm akilli filtreleme 4 - CRM Programı Özelleştirme
Aynı zamanda kaydettiğiniz ortak filtreleri CRM Segment alanlarında kampanyalarınızda ulaşmak istediğiniz müşterilerinizi gruplamak için de kullanabilirsiniz.

MobiKoB CRM Kampanya Yönetimi

MobiKoB Crm Segmentler

MobiKoB ile işletmenizin Kampanya Yönetim’lerini CRM modülü alt menülerinden Segmentler’i kullanarak, işletmenizin ürün, hizmet ve süreçlerine uygun müşteri gruplarıyla oluşturabilir, düzenleyebilir ve takip edebilirsiniz. 

Segmentler; aday, mevcut veya kaybedilmiş müşterilerinizi dilerseniz oluşturduğunuz filtrelere bağlı olarak dilerseniz belirli müşterileri direkt seçerek müşteri gruplaması yapabileceğiniz bir alandır. 

CRM alt menüsünden Segmentlere tıklayarak ilgili alanda “Yeni Segment Ekle” butonuna tıklayın.

Screenshot1 - CRM Programı Özelleştirme
Açılan alanda oluşturacağınız segmenti tanımlayan bir isim belirleyin.
Screenshot 2 - CRM Programı Özelleştirme
Oluşturduğunuz segment grubuna isterseniz sol taraftan belirlediğiniz filtreleri kullanarak, isterseniz sağ alandan manuel seçim yoluyla müşterilerinizi atayın.
Screenshot 4 - CRM Programı Özelleştirme

MobiKoB Segment Kullanım Alanları

Market Mailler ile Segment Kullanımı

Kampanya maillerinizde segmentleri kullanarak ilgili kampanyanızda muhatabınız olan müşteri grubunu otomatik olarak seçebilirsiniz.

Markt Mail alanına tıkladığınızda açılan sayfada “Kampanya Seç (**)” bölümünden kayıtlı segmentlerinizi listeleyebilirsiniz.

kampanya yonetimi4 - CRM Programı Özelleştirme

Toplu SMS ile Segment Kullanımı

SMS alanı içerisinde belirlediğiniz segmentlere toplu sms gönderimi yapmak için “Kime” bölümünden Segmentler seçilir. Sağ tarafta açılan alandan ilgili segmente tıklanarak devam butonuna tıklanır. Açılan alanda Telefon (Phone) satırı seçiliyse yine devama tıklanır. Hatalı olan numaraları kırmızı renkle görüntüleyebilir, dilerseniz değişiklik yaparak kaydedebilirsiniz.

kampanya yonetimi5 - CRM Programı Özelleştirme

Online Fax ile Segment Kullanımı

Online Fax alanı içerisinde belirlediğiniz segmentlere fax gönderimi yapmak için “Kime” bölümünden Segment(CRM) seçilir. Sağ tarafta açılan alandan ilgili segmente tıklanarak devam butonuna tıklanır. Açılan alanda “Fax” satırı seçiliyse yine devama tıklanır. Hatalı olan numaraları kırmızı renkle görüntüleyebilir, dilerseniz değişiklik yaparak kaydedebilirsiniz.

kampanya yonetimi6 - CRM Programı Özelleştirme

Otomatik Arama ile Segment Kullanımı

Otomatik Arama kampanyalarına Segment ile numara eklemek için “Yönetim” alanı içerisinde oluşturduğunuz kampanyanın üzerindeki “Detaylar” butonuna tıklayın.  Üst kısımdaki “Müşteri Ekle” butonuna basarak, alt menüden “CRM Segmentinden” seçeneğine tıklayın.  İlgili segmenti seçerek onayla butonuna basın. Segmentte numarası uygun olan tüm müşteriler otomatik arama listenize eklenecektir.

kampanya yonetimi7 - CRM Programı Özelleştirme
Bizi Arayın!