Loading

IVR Nedir, Bize Ne Kazandırır?

IVR tam olarak nedir?

Açılımı Interactive Voice Response (Etkileşimli Sesli Yanıt) olan IVR, günümüzde çokça kullanılmakta olan ve hakkını fazlasıyla verebilen bir teknolojidir. IVR temel olarak iki ana kola ayrılıyor: Gelen çağrılar için Inbound IVR ve dışa yapılan çağrılar için Outbound IVR.

Inbaound IVR size gelen çağrılarda kullanılır.

Outbound IVR Giden aramalar için kullanılır ve bir müşteri temsilcisinin yapacağı tüm aramaları otomatik olarak gerçekleştirerek kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmanızı ve telefon tuşlama bilgileri aracılığıyla geri bildirimleri almanızı sağlar. Örnek olarak otomatik banka aramalarını vere biliriz.

Inbound ve Outbound IVR sistemleri bütünleşik olarak kullanıldığında ise ortaya harika bir çağrı hizmeti çıkıyor.

IVR nasıl çalışır?

IVR teknolojileri, çağrıları tuşlama ile doğru kişiye, menüye, departmana ya da uygulamaya yönlendirir.

IVR teknolojileri şirketlere ne gibi faydalar sağlıyor?

Daha az insan gücü, daha fazla otomasyon

  • IVR teknolojileri, gün içinde binlerce çağrı yapan ya da karşılamak durumunda olan şirketlerin işlerini insan gücüne ihtiyaç duymadan yapmalarını sağlıyor.
  • Burada gerçekleşen her şeyi bir yazılımın yapması sayesinde, tüm bu çağrılar kayıt altında tutulabiliyor.
  • Bir çağrı merkezi çalışanının günde yapabileceği maksimum çağrı sayısı 40 iken, IVR kullanan bir şirket, bir gün içinde binlerce çağrı yapabiliyor.
  • Yapılan bu çağrıların büyük kısmı tuşlama yöntemiyle istenen sonucu verirken, ilgili departmana ulaşması gereken çağrılar da bu departmanlara yönlendirilebiliyor.
  • Şirkete gelen tüm çağrılar 7/24 karşılanabiliyor.