Loading

SESLİ KARŞILAMA (IVR) OLUŞTURMA

Sesli karşılama sistemini, gelen aramalarda çağrı yapan kişiye doğru tuşlamayı yaptırarak doğru kişiye ya da departmana hızlı bir şekilde yönlendirmede kullanırız. Doğru tuşlama yapmak için ses dosyasını kullanarak çağrı yapanın doğru yönlendirilmesini sağlarız.

IVR’ın açılımı Interactive Voice Response (Etkileşimli Sesli Yanıt)’dır, IVR teknolojileri, çağrıları tuşlama ile doğru kişiye, menüye, departmana ya da uygulamaya yönlendirir. Sanal santralinizde IVR sisteminizi nasıl yapılandıracağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

IVR oluşturmadan önce ses dosyası eklenmelidir. Sanal santral sayfasına giriş yapıldıktan sonra IVR bölümünden ses dosyaları sekmesi tıklanır. Açılan pencerede ses kaydı yapabilirsiniz. Dışardan ses dosyası yüklemek için dosya yükle kısmına ses dosyamızı sürükleyip bırakabilir veya tıklayıp açılan pencerede dosya yolunu gösterebilirsiniz.

Not: Ses dosyanız düzgün çalışabilmesi için uzantısı .wav ve hızının 8000 olması gerekmektedir.

sahratelekom ivr ses dosyasi - Sesli Karşılama (IVR) Oluşturma

Ses dosyası eklendikten sonra IVR oluşturmak için IVR Ayarları Ekle(ekle - Sesli Karşılama (IVR) Oluşturma) Butonuna tıklayınız. Açılan pencereden IVR için ses dosyası seçip IVR ismi yazılmalıdır. IVR seçenekleri için tuş seçimi yapılmalı bu tuşa basıldığında aksiyonun ne olacağı ve bu aksiyonun seçenekleri belirlenmelidir. Örnek olarak 1’e basıldığında departmana yönlendirebilir veya 3’e basıldığında dış numaraya yönlendirebilirsiniz.

IVR Ayarları;

IVR oluşturulduktan sonra ayarlamalar yapılabilmektedir. Yapılabilecek işlemler;

sahratelekom ivr editi - Sesli Karşılama (IVR) Oluşturma

1. Hatalı Tuşlama Sesi; Sizin belirlediğiniz tuşlar dışında hatalı tuşlama yapıldığında seçtiğiniz bir ses dosyası çalması için kullanılır.

2. IVR Tuşlama Bekleme Süresi; Bu arayan kişinin herhangi bir tuşlama için bekleme süresini belirler belirlenen sürede tuşlama yapılmasa IVR hataya düşer.

3. Maksimum Deneme Sayısı; Bu arayan kişinin en fazla ne kadar tuşlama yapabileceğini belirlediğiniz kısımdır. Bu sayı aşıldığında IVR hataya düşer.

4. IVR hata aldığında yönlendir; Arayan kişi maksimum hatalı tuşlama yapması veya tuşlama süresini geçirmesi durumda IVR sisteminin nasıl davranacağını seçtiğimiz durumdur. Burada seçebileceğiniz seçenekler dahiliye veya departmana yönlendirebilir ya da dış numaraya yönlendirebilirsiniz.