Loading

CRM Programı Müşteri Ekleme (Kişi/Firma)

MobiKoB panelinizin en üstünde yer alan CRM linkine tıkladığınız da sol bölümde açılan menüden ‘’Müşteri Yönetimi’’ sekmesine gidiniz.
Yeni müşteri eklemek için, müşteri yönetimi ekranının da sol üst köşede bulunan “Müşteri Ekle” butonuna tıklayın. Eklemek istediğiniz müşteri tipini seçiniz. (Kişi/Firma).
Seçimize göre müşteri formundaki alanlar doldurabileceğiniz alanlar görüntülenecektir. Müşteri bilgilerinizi doldurduktan sonra en altta yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak müşteri oluşturma sürecini tamamlayınız.
crm programi musteri yonetimi - CRM Programı Müşteri Yönetimi

CRM Programı'na Toplu Müşteri verilerinizi aktarmak

Mevcut müşteri verilerinizi CRM programına aktarmak için ‘’Ayarlar’’ bölümünün en altında yer alan en “Kişi Formunu Excel Olarak İndir’’ butonundan şablon olarak indiriniz. İndirdiğiniz Excel dosyasındaki formata uyum göstererek müşteri verilerinizi düzenleyiniz. Ardından ‘’Müşteri Ekle’’ menüsünde sağ bölümde yer alan ‘’Excel ile Çoklu Müşteri Aktarımı’’ bölümünden ilgili Excel dosyasını yükleyiniz.

Müşteri Kartında Müşteri Görüntüleme

Müşteri yönetimi ekranında kişi kartını görüntülemek istediğiniz müşterinin isminin üzerine tıklayınız. Açılan ekranda sol tarafta müşterinin temel bilgileri vardır. Sağ tarafta ise müşterinin kayıt edildiği günden o ana kadar personellerinizin yaptığı tüm sabit telefon  görüşmeleri,E-posta  yazışmalarımınız veSMSgönderimlerinizi tarih ve içerik bazlı görüntülersiniz.
Not kısmında müşteri hakkında önem arz ettiğini düşündüğünüz ya da müşterinize özel durumları hatırlayabilmek için notlar yazabilirsiniz.
crm programindan musteri yonetimi - CRM Programı Müşteri Yönetimi

CRM Programı'ndan Hızlı Haberleşme

Bu bölüm aynı zamanda müşterilerinize hızlıca Telefon araması, E-Posta- SMS Yollayabilmenizi sağlar. Ajandanıza müşterinizle ilgili not almanızı sağlar.
 Açık olan müşteri kartınızın sağ üst kısmında Ara butonuna tıklandığında “Şu Cihazımdan Ara” butonu gelir. Butona tıklandığından MobiKoB Sanal Santral üzerinden o an arama yapabileceğiniz ip telefon, yüklü ise MobiKoB mobil uygulama ya da Webphoneyazılım ve cihazlardan tercih ettiğinizi seçmeniz için size sıralanır. Tercih ettiğinizi cihaza tıklamanızdan sonra sanal santraliniz müşterinizi arayarak çağrınızın kurulmasını sağlayacaktır.
SMS butonuna tıklamanız halinde CRM programı sizi hızlıca SMS paneline yönlendirerek e o müşteriye SMS atmamızı sağlar.
E-posta butonuna tıkladığınızda yeni ileti ekranı açılır ve müşterinize hızlıca Eposta yollayabilirsiniz.

Ajanda butonuna tıkladığınızda müşteriye belirlediğiniz tarih ve saat için etkinlik girebilirsiniz.