Loading

Kampanya Oluşturma ve Düzenleme

Kampanya, müşteri ilişkilerinizi yönetirken belli özelliklere sahip müşterilerinizi filtreleyerek onlara özel bildirimler yapabilmenizi sağlayan CRM program özelliğidir.
CRM programı altında yer alan “Kampanyalar” menüsünden yeni kampanyalar oluşturabilir ve mevcut kampanyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Açılan ekrandan “Kampanya Oluştur” butonuna tıklayarak yeni kampanya oluşturma formunu görüntüleyiniz.
Kampanya adını, durumunu ve detaylarını doldurunuz. Kampanyada kullanmayı planladığınız görsel varsa seçiniz. Kampanyanın aktif olacağı tarih aralığını belirleyiniz. Ekranın sağ bölümünde yer alan müşteri ekleme kısmından “Filtrele ve Ara” butonuna tıklayarak hedef kitlemizi belirleyiniz.

mobikob crm programi kampanya ayarlari - CRM Programı Kampanya ve Ajanda Yönetimi

Akıllı Filtreleme ve Gelişmiş Arama

CRM programımızdan ‘’Müşteri Yönetimi’’ menüsüne geldiğinizde listelenen müşterilerinizi akıllı filtreleme özelliği ile ihtiyacınıza göre sınıflandırabilirsiniz.
Arama yapmak istediğiniz müşteri türünü “kişi” ya da “firma” olarak seçtikten sonra aktif hale gelen “Filtrele ve Ara” butonuna tıklayınız. Açılan ekrandan filtreleme yapmak istediğiniz seçeneğe gidiniz ve tercihinizi yapınız.
Akıllı filtreleme özelliği ile birden fazla değişken belirleyebilirsiniz. Ardından ‘’Ara’’ butonuna tıklayarak belirlediğiniz filtrelere uygunluk gösteren müşteriler listelenecektir. Filtreleri seçerken ‘’Eşittir-Büyüktür-Küçüktür-İçeren-Veya-Ve’’ gibi kıstaslar mevcuttur. Örneğin doğum tarihi 01.01.1995’ten küçük olanlar için ‘’<’’ kıstasını kullanmalısınız.
Birden fazla değişkenle filtreleme yapabilirsiniz. Buradaki  “ve-veya”  bağlaçlarını doğru bir şekilde kullanmanız önem arz etmektedir. “ve” bağlacı her değişkene uygunluk gösteren müşterileri listelemenizi sağlarken; “veya” bağlacı çoklu değişkenler arasından en az 1 tanesine uygunluk gösteren tüm müşterileri listeler.

mobikob crm programi akilli filtreleme - CRM Programı Kampanya ve Ajanda Yönetimi

CRM Programı Ajanda Yönetimi

“Ajanda” seçeneğinde ajandanızı kişiselleştirebilirsiniz. Ajanda saatlerini özelleştirip istediğiniz saat aralığında ajandanızı tutabilirsiniz. Hassasiyet kısmından dakika aralıklarını ayarlayabilirsiniz. Etkinlik tipleri kısmından etkinlik tiplerinizi belirleyebilirsiniz. Hatırlatma alarmları kurabilirsiniz.
Not kısmında müşteri hakkında önem arz ettiğini düşündüğünüz ya da müşterinize özel durumları hatırlayabilmek için notlar yazabilirsiniz.
crm programi ajanda yonetimi - CRM Programı Kampanya ve Ajanda Yönetimi